Press "Enter" to skip to content

Brasov Marathon 2017

Marathonul Brasovului – concurs cu peripeții. Dacă anul trecut terminam cursa la urgență, anul ăsta am fost la un pas să renunț să mai și vin la Brașov deoarece m-am speriat săptămâna aceasta în timp ce urmăream prognoza meteo. Din cauza ninsorilor abundente din ultimele zile, traseul a fost scurtat la 33km cu ~1900m diferență de nivel. Dar asta nu a făcut cursa cu nimic mai ușoară, din contră, mie mi s-a părut mai grea. Traseul a fost aproape în întregime acoperit cu zăpadă stratul măsurând și 50cm pe multe porțiuni. Pe o bucată scurtă nu a fost zăpadă, a fost noroi. Înaintarea a fost foarte grea datorită zăpezii proaspete. Nici nu vreau să îmi imaginez cum a fost pentru primii care au trebuit să facă primele urme. Am „înotat” pe urcare, pe plat și și pe coborâri (pe coborâri am și plonjat de multe ori). Într-un final am ajuns la finish după 4 ore și 56 min. Locul 68 la general, 30 la categorie. O să fie de ținut minte și nu cred că o să mai fie un concurs din ăsta prea curând.